E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erzéien erziehen (D)éduquer, élever (F)educate (E)
Stammformen erzéienerzitterzunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Présent
echerzéien
duerzitts
hien/si,hatt/eterzitt
mirerzéien
direrzéit
sierzéien
Prétérit
echerzouch
duerzouchs
hien/si,hatt/eterzouch
mirerzouchen
direrzoucht
sierzouchen
Passé composé
echhunnerzunn
duhueserzunn
hien/si,hatt/ethueterzunn
mirhunnerzunn
dirhutterzunn
sihunnerzunn
Plus-que-parfait
echhaterzunn
duhaserzunn
hien/si,hatt/ethaterzunn
mirhatenerzunn
dirhaterzunn
sihatenerzunn
Futur I
echwäert erzéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erzunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echerzéich
duerzéichs
hien/si,hatt/eterzéich
mirerzéichen
direrzéicht
sierzéichen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferzéien
dugéifserzéien
hien/si,hatt/etgéiferzéien
mirgéifenerzéien
dirgéifterzéien
sigéifenerzéien
Conditionnel Passé composé
echhätterzunn
duhässerzunn
hien/si,hatt/ethätterzunn
mirhättenerzunn
dirhätterzunn
sihättenerzunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererzéi!
Plurielerzéit!
erzunn
erzéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezéien anzéienauszéienbäizéienbezéiendranzéienduerchzéienëmerzéien ëmzéienënnerzéienentzéieneranzéienerauszéienerbäizéieneriwwerzéienerofzéieneropzéienerunzéienewechzéienfortzéienhannerzéienhinzéieniwwerzéienmatzéiennozéienofzéienopzéienunzéienvirzéienzéienzeréckzéienzouzéien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles