E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eranzéien hineinbeziehen (D)impliquer (F)rope in, implicate (E)
Stammformen eranzéienzitt eraneragezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Présent
echzéien eran
duzitts eran
hien/si,hatt/etzitt eran
mirzéien eran
dirzéit eran
sizéien eran
Prétérit
echzouch eran
duzouchs eran
hien/si,hatt/etzouch eran
mirzouchen eran
dirzoucht eran
sizouchen eran
Passé composé
echhunneragezunn
duhueseragezunn
hien/si,hatt/ethueteragezunn
mirhunneragezunn
dirhutteragezunn
sihunneragezunn
Plus-que-parfait
echhateragezunn
duhaseragezunn
hien/si,hatt/ethateragezunn
mirhateneragezunn
dirhateragezunn
sihateneragezunn
Futur I
echwäert eranzéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzéich eran
duzéichs eran
hien/si,hatt/etzéich eran
mirzéichen eran
dirzéicht eran
sizéichen eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferanzéien
dugéifseranzéien
hien/si,hatt/etgéiferanzéien
mirgéifeneranzéien
dirgéifteranzéien
sigéifeneranzéien
Conditionnel Passé composé
echhätteragezunn
duhässeragezunn
hien/si,hatt/ethätteragezunn
mirhätteneragezunn
dirhätteragezunn
sihätteneragezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzéi eran!
Plurielzéit eran!
eragezunn
eranzéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezéien anzéienauszéienbäizéienbezéiendranzéienduerchzéienëmerzéien ëmzéienënnerzéienentzéienerauszéienerbäizéieneriwwerzéienerofzéieneropzéienerunzéienerzéienewechzéienfortzéienhannerzéienhinzéieniwwerzéienmatzéiennozéienofzéienopzéienunzéienvirzéienzéienzeréckzéienzouzéien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles