E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eranzi-en hineinbeziehen (D)impliquer (F)rope in, implicate (E)
Stammformen eranzi-enzit-t eranerage-zunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echzi-en eran
duzitt-s eran
hien/si,hatt/etzit-t eran
mirzi-en eran
dirzi-t eran
sizi-en eran
Prtrit
echzouch eran
duzouch-s eran
hien/si,hatt/etzouch eran
mirzouch-en eran
dirzouch-t eran
sizouch-en eran
Pass compos
echhunnerage-zunn
duhueserage-zunn
hien/si,hatt/ethueterage-zunn
mirhunnerage-zunn
dirhutterage-zunn
sihunnerage-zunn
Plus-que-parfait
echhaterage-zunn
duhaserage-zunn
hien/si,hatt/ethaterage-zunn
mirhatenerage-zunn
dirhaterage-zunn
sihatenerage-zunn
Futur I
echwäert eranzi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-zunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzich eran
duzich-s eran
hien/si,hatt/etzich eran
mirzich-en eran
dirzich-t eran
sizich-en eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferanzi-en
dugéifseranzi-en
hien/si,hatt/etgéiferanzi-en
mirgéifeneranzi-en
dirgéifteranzi-en
sigéifeneranzi-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-zunn
duhsserage-zunn
hien/si,hatt/ethtterage-zunn
mirhttenerage-zunn
dirhtterage-zunn
sihttenerage-zunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzi eran!
Plurielzi-t eran!
erage-zunn
eranzi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezi-en anzi-enauszi-enbizi-enbezi-endranzi-enduerchzi-enmerzi-en mzi-ennnerzi-enentzi-enerauszi-enerbizi-eneriwwerzi-enerofzi-eneropzi-enerunzi-enerzi-enewechzi-enfortzi-enhannerzi-enhinzi-eniwwerzi-enmatzi-ennozi-enofzi-enopzi-enunzi-envirzi-enzi-enzerckzi-enzouzi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles