E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofzien herunterziehen (D)tirer vers le bas (F)drag down (E)
Stammformen erofzienzitt eroferofgezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echzien erof
duzitts erof
hien/si,hatt/etzitt erof
mirzien erof
dirzit erof
sizien erof
Prtrit
echzouch erof
duzouchs erof
hien/si,hatt/etzouch erof
mirzouchen erof
dirzoucht erof
sizouchen erof
Pass compos
echhunnerofgezunn
duhueserofgezunn
hien/si,hatt/ethueterofgezunn
mirhunnerofgezunn
dirhutterofgezunn
sihunnerofgezunn
Plus-que-parfait
echhaterofgezunn
duhaserofgezunn
hien/si,hatt/ethaterofgezunn
mirhatenerofgezunn
dirhaterofgezunn
sihatenerofgezunn
Futur I
echwäert erofzien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzich erof
duzichs erof
hien/si,hatt/etzich erof
mirzichen erof
dirzicht erof
sizichen erof
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofzien
dugéifserofzien
hien/si,hatt/etgéiferofzien
mirgéifenerofzien
dirgéifterofzien
sigéifenerofzien
Conditionnel Pass compos
echhtterofgezunn
duhsserofgezunn
hien/si,hatt/ethtterofgezunn
mirhttenerofgezunn
dirhtterofgezunn
sihttenerofgezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzi erof!
Plurielzit erof!
erofgezunn
erofzien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezien anzienauszienbizienbeziendranzienduerchzienmerzien mziennnerzienentzieneranzienerauszienerbizieneriwwerzieneropzienerunzienerzienewechzienfortzienhannerzienhinzieniwwerzienmatziennozienofzienopzienunzienvirzienzienzerckzienzouzien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles