E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortzéien wegziehen, fortziehen (D)retirer, déménager (F)remove, pull away (E)
Stammformen fortzéienzitt fortfortgezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Présent
echzéie fort
duzitts fort
hien/si,hatt/etzitt fort
mirzéie fort
dirzéit fort
sizéie fort
Prétérit
echzouch fort
duzouchs fort
hien/si,hatt/etzouch fort
mirzouche fort
dirzoucht fort
sizouche fort
Passé composé
echhufortgezunn
duhuesfortgezunn
hien/si,hatt/ethuetfortgezunn
mirhufortgezunn
dirhuttfortgezunn
sihufortgezunn
Plus-que-parfait
echhatfortgezunn
duhasfortgezunn
hien/si,hatt/ethatfortgezunn
mirhatefortgezunn
dirhatfortgezunn
sihatefortgezunn
Futur I
echwäert fortzéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortgezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzéich fort
duzéichs fort
hien/si,hatt/etzéich fort
mirzéiche fort
dirzéicht fort
sizéiche fort
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortzéien
dugéifsfortzéien
hien/si,hatt/etgéiffortzéien
mirgéifefortzéien
dirgéiftfortzéien
sigéifefortzéien
Conditionnel Passé composé
echhättfortgezunn
duhässfortgezunn
hien/si,hatt/ethättfortgezunn
mirhättefortgezunn
dirhättfortgezunn
sihättefortgezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzéi fort!
Plurielzéit fort!
fortgezunn
fortzéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezéien anzéienauszéienbäizéienbezéiendranzéienduerchzéienëmerzéien ëmzéienënnerzéienentzéieneranzéienerauszéienerbäizéieneriwwerzéienerofzéieneropzéienerunzéienerzéienewechzéienhannerzéienhinzéieniwwerzéienmatzéiennozéienofzéienopzéienunzéienvirzéienzéienzeréckzéienzouzéien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles