E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hinzéien hinziehen (D)prolonger, poursuivre (F)protact, delay (E)
Stammformen hinzéienzitt hinhigezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (hin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Présent
echzéien hin
duzitts hin
hien/si,hatt/etzitt hin
mirzéien hin
dirzéit hin
sizéien hin
Prétérit
echzouch hin
duzouchs hin
hien/si,hatt/etzouch hin
mirzouchen hin
dirzoucht hin
sizouchen hin
Passé composé
echhunnhigezunn
duhueshigezunn
hien/si,hatt/ethuethigezunn
mirhunnhigezunn
dirhutthigezunn
sihunnhigezunn
Plus-que-parfait
echhathigezunn
duhashigezunn
hien/si,hatt/ethathigezunn
mirhatenhigezunn
dirhathigezunn
sihatenhigezunn
Futur I
echwäert hinzéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert higezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzéich hin
duzéichs hin
hien/si,hatt/etzéich hin
mirzéichen hin
dirzéicht hin
sizéichen hin
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhinzéien
dugéifshinzéien
hien/si,hatt/etgéifhinzéien
mirgéifenhinzéien
dirgéifthinzéien
sigéifenhinzéien
Conditionnel Passé composé
echhätthigezunn
duhässhigezunn
hien/si,hatt/ethätthigezunn
mirhättenhigezunn
dirhätthigezunn
sihättenhigezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzéi hin!
Plurielzéit hin!
higezunn
hinzéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezéien anzéienauszéienbäizéienbezéiendranzéienduerchzéienëmerzéien ëmzéienënnerzéienentzéieneranzéienerauszéienerbäizéieneriwwerzéienerofzéieneropzéienerunzéienerzéienewechzéienfortzéienhannerzéieniwwerzéienmatzéiennozéienofzéienopzéienunzéienvirzéienzéienzeréckzéienzouzéien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles