E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hinzi-en hinziehen (D)prolonger, poursuivre (F)protact, delay (E)
Stammformen hinzi-enzit-t hinhige-zunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (hin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echzi-en hin
duzitt-s hin
hien/si,hatt/etzit-t hin
mirzi-en hin
dirzi-t hin
sizi-en hin
Prtrit
echzouch hin
duzouch-s hin
hien/si,hatt/etzouch hin
mirzouch-en hin
dirzouch-t hin
sizouch-en hin
Pass compos
echhunnhige-zunn
duhueshige-zunn
hien/si,hatt/ethuethige-zunn
mirhunnhige-zunn
dirhutthige-zunn
sihunnhige-zunn
Plus-que-parfait
echhathige-zunn
duhashige-zunn
hien/si,hatt/ethathige-zunn
mirhatenhige-zunn
dirhathige-zunn
sihatenhige-zunn
Futur I
echwäert hinzi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hige-zunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzich hin
duzich-s hin
hien/si,hatt/etzich hin
mirzich-en hin
dirzich-t hin
sizich-en hin
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhinzi-en
dugéifshinzi-en
hien/si,hatt/etgéifhinzi-en
mirgéifenhinzi-en
dirgéifthinzi-en
sigéifenhinzi-en
Conditionnel Pass compos
echhtthige-zunn
duhsshige-zunn
hien/si,hatt/ethtthige-zunn
mirhttenhige-zunn
dirhtthige-zunn
sihttenhige-zunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzi hin!
Plurielzi-t hin!
hige-zunn
hinzi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezi-en anzi-enauszi-enbizi-enbezi-endranzi-enduerchzi-enmerzi-en mzi-ennnerzi-enentzi-eneranzi-enerauszi-enerbizi-eneriwwerzi-enerofzi-eneropzi-enerunzi-enerzi-enewechzi-enfortzi-enhannerzi-eniwwerzi-enmatzi-ennozi-enofzi-enopzi-enunzi-envirzi-enzi-enzerckzi-enzouzi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles