E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerzien berziehen (D) – enrober, recouvrir (F) – overdraw (E)
Stammformen iwwerzienzitt iwweriwwergezunn
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Present
echzien iwwer
duzitts iwwer
hien/si,hatt/etzitt iwwer
mirzien iwwer
dirzit iwwer
sizien iwwer
Imperfait
echzouch iwwer
duzouchs iwwer
hien/si,hatt/etzouch iwwer
mirzouchen iwwer
dirzoucht iwwer
sizouchen iwwer
Pass compos
echhunniwwergezunn
duhuesiwwergezunn
hien/si,hatt/ethuetiwwergezunn
mirhunniwwergezunn
dirhuttiwwergezunn
sihunniwwergezunn
Plus-que-parfait
echhatiwwergezunn
duhasiwwergezunn
hien/si,hatt/ethatiwwergezunn
mirhateniwwergezunn
dirhatiwwergezunn
sihateniwwergezunn
Modale Futur I
echwäert iwwerzien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert iwwergezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzich iwwer
duzichs iwwer
hien/si,hatt/etzich iwwer
mirzichen iwwer
dirzicht iwwer
sizichen iwwer
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerzien
dugéifsiwwerzien
hien/si,hatt/etgéifiwwerzien
mirgéifeniwwerzien
dirgéiftiwwerzien
sigéifeniwwerzien
Conditionnel pass compos
echhttiwwergezunn
duhssiwwergezunn
hien/si,hatt/ethttiwwergezunn
mirhtteniwwergezunn
dirhttiwwergezunn
sihtteniwwergezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzi iwwer!
Plurielzit iwwer!
iwwergezunn
iwwerzien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezien anzienauszienbizienbeziendranzienduerchzienmerzien mziennnerzienentzieneranzienerauszienerbizieneriwwerzienerofzieneropzienerunzienerzienewechzienfortzienhannerzienhinzienmatziennozienofzienopzienunzienvirzienzienzerckzienzouzien
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles