E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matzéien mitziehen (D)suivre (F)
Stammformen matzéienzitt matmatgezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Présent
echzéie mat
duzitts mat
hien/si,hatt/etzitt mat
mirzéie mat
dirzéit mat
sizéie mat
Prétérit
echzouch mat
duzouchs mat
hien/si,hatt/etzouch mat
mirzouche mat
dirzoucht mat
sizouche mat
Passé composé
echhumatgezunn
duhuesmatgezunn
hien/si,hatt/ethuetmatgezunn
mirhumatgezunn
dirhuttmatgezunn
sihumatgezunn
Plus-que-parfait
echhatmatgezunn
duhasmatgezunn
hien/si,hatt/ethatmatgezunn
mirhatematgezunn
dirhatmatgezunn
sihatematgezunn
Futur I
echwäert matzéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzéich mat
duzéichs mat
hien/si,hatt/etzéich mat
mirzéiche mat
dirzéicht mat
sizéiche mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatzéien
dugéifsmatzéien
hien/si,hatt/etgéifmatzéien
mirgéifematzéien
dirgéiftmatzéien
sigéifematzéien
Conditionnel Passé composé
echhättmatgezunn
duhässmatgezunn
hien/si,hatt/ethättmatgezunn
mirhättematgezunn
dirhättmatgezunn
sihättematgezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzéi mat!
Plurielzéit mat!
matgezunn
matzéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezéien anzéienauszéienbäizéienbezéiendranzéienduerchzéienëmerzéien ëmzéienënnerzéienentzéieneranzéienerauszéienerbäizéieneriwwerzéienerofzéieneropzéienerunzéienerzéienewechzéienfortzéienhannerzéienhinzéieniwwerzéiennozéienofzéienopzéienunzéienvirzéienzéienzeréckzéienzouzéien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles