E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matzi-en mitziehen (D)suivre (F)
Stammformen matzi-enzit-t matmatge-zunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echzi-e mat
duzitt-s mat
hien/si,hatt/etzit-t mat
mirzi-e mat
dirzi-t mat
sizi-e mat
Prtrit
echzouch mat
duzouch-s mat
hien/si,hatt/etzouch mat
mirzouch-e mat
dirzouch-t mat
sizouch-e mat
Pass compos
echhumatge-zunn
duhuesmatge-zunn
hien/si,hatt/ethuetmatge-zunn
mirhumatge-zunn
dirhuttmatge-zunn
sihumatge-zunn
Plus-que-parfait
echhatmatge-zunn
duhasmatge-zunn
hien/si,hatt/ethatmatge-zunn
mirhatematge-zunn
dirhatmatge-zunn
sihatematge-zunn
Futur I
echwäert matzi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-zunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzich mat
duzich-s mat
hien/si,hatt/etzich mat
mirzich-e mat
dirzich-t mat
sizich-e mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatzi-en
dugéifsmatzi-en
hien/si,hatt/etgéifmatzi-en
mirgéifematzi-en
dirgéiftmatzi-en
sigéifematzi-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-zunn
duhssmatge-zunn
hien/si,hatt/ethttmatge-zunn
mirhättematge-zunn
dirhttmatge-zunn
sihättematge-zunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzi mat!
Plurielzi-t mat!
matge-zunn
matzi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezi-en anzi-enauszi-enbizi-enbezi-endranzi-enduerchzi-enmerzi-en mzi-ennnerzi-enentzi-eneranzi-enerauszi-enerbizi-eneriwwerzi-enerofzi-eneropzi-enerunzi-enerzi-enewechzi-enfortzi-enhannerzi-enhinzi-eniwwerzi-ennozi-enofzi-enopzi-enunzi-envirzi-enzi-enzerckzi-enzouzi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles