E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dämmen dämmen (D)endiguer (F)to dam (E)
Stammformen dämmendämmtgedämmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdämmen
dudämms
hien/si,hatt/etdämmt
mirdämmen
dirdämmt
sidämmen
Passé composé
echhugedämmt
duhuesgedämmt
hien/si,hatt/ethuetgedämmt
mirhugedämmt
dirhuttgedämmt
sihugedämmt
Plus-que-parfait
echhatgedämmt
duhasgedämmt
hien/si,hatt/ethatgedämmt
mirhategedämmt
dirhatgedämmt
sihategedämmt
Futur I
echwäert dämmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedämmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdämmen
dugéifsdämmen
hien/si,hatt/etgéifdämmen
mirgéifendämmen
dirgéiftdämmen
sigéifendämmen
Conditionnel Passé composé
echhättgedämmt
duhässgedämmt
hien/si,hatt/ethättgedämmt
mirhättegedämmt
dirhättgedämmt
sihättegedämmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdämm!
Plurieldämmt!
gedämmt
dämmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andämmen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles