E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zi-en ziehen (D)tirer (F)pull (E)
Stammformen zi-enzit-tge-zunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echzi-en
duzitt-s
hien/si,hatt/etzit-t
mirzi-en
dirzi-t
sizi-en
Prtrit
echzouch
duzouch-s
hien/si,hatt/etzouch
mirzouch-en
dirzouch-t
sizouch-en
Pass compos
echhuge-zunn
duhuesge-zunn
hien/si,hatt/ethuetge-zunn
mirhuge-zunn
dirhuttge-zunn
sihuge-zunn
Plus-que-parfait
echhatge-zunn
duhasge-zunn
hien/si,hatt/ethatge-zunn
mirhatege-zunn
dirhatge-zunn
sihatege-zunn
Futur I
echwäert zi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-zunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzich
duzich-s
hien/si,hatt/etzich
mirzich-en
dirzich-t
sizich-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzi-en
dugéifszi-en
hien/si,hatt/etgéifzi-en
mirgéifenzi-en
dirgéiftzi-en
sigéifenzi-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-zunn
duhssge-zunn
hien/si,hatt/ethttge-zunn
mirhättege-zunn
dirhttge-zunn
sihättege-zunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzi!
Plurielzi-t!
ge-zunn
zi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezi-en anzi-enauszi-enbizi-enbezi-endranzi-enduerchzi-enmerzi-en mzi-ennnerzi-enentzi-eneranzi-enerauszi-enerbizi-eneriwwerzi-enerofzi-eneropzi-enerunzi-enerzi-enewechzi-enfortzi-enhannerzi-enhinzi-eniwwerzi-enmatzi-ennozi-enofzi-enopzi-enunzi-envirzi-enzerckzi-enzouzi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles