E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zelebréieren feiern (D)célébrer (F)celebrate (E)
Stammformen zelebréierenzelebréiertzelebréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzelebréieren
duzelebréiers
hien/si,hatt/etzelebréiert
mirzelebréieren
dirzelebréiert
sizelebréieren
Passé composé
echhunnzelebréiert
duhueszelebréiert
hien/si,hatt/ethuetzelebréiert
mirhunnzelebréiert
dirhuttzelebréiert
sihunnzelebréiert
Plus-que-parfait
echhatzelebréiert
duhaszelebréiert
hien/si,hatt/ethatzelebréiert
mirhatenzelebréiert
dirhatzelebréiert
sihatenzelebréiert
Futur I
echwäert zelebréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zelebréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzelebréieren
dugéifszelebréieren
hien/si,hatt/etgéifzelebréieren
mirgéifenzelebréieren
dirgéiftzelebréieren
sigéifenzelebréieren
Conditionnel Passé composé
echhättzelebréiert
duhässzelebréiert
hien/si,hatt/ethättzelebréiert
mirhättenzelebréiert
dirhättzelebréiert
sihättenzelebréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzelebréier!
Plurielzelebréiert!
zelebréiert
zelebréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles