E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zelebr-éier-en feiern (D)célébrer (F)celebrate (E)
Stammformen zelebr-éier-enzelebr-éier-tzelebr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzelebr-éier-en
duzelebr-éier-s
hien/si,hatt/etzelebr-éier-t
mirzelebr-éier-en
dirzelebr-éier-t
sizelebr-éier-en
Passé composé
echhunnzelebr-éier-t
duhueszelebr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetzelebr-éier-t
mirhunnzelebr-éier-t
dirhuttzelebr-éier-t
sihunnzelebr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatzelebr-éier-t
duhaszelebr-éier-t
hien/si,hatt/ethatzelebr-éier-t
mirhatenzelebr-éier-t
dirhatzelebr-éier-t
sihatenzelebr-éier-t
Futur I
echwäert zelebr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zelebr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzelebr-éier-en
dugéifszelebr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifzelebr-éier-en
mirgéifenzelebr-éier-en
dirgéiftzelebr-éier-en
sigéifenzelebr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättzelebr-éier-t
duhässzelebr-éier-t
hien/si,hatt/ethättzelebr-éier-t
mirhättenzelebr-éier-t
dirhättzelebr-éier-t
sihättenzelebr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzelebr-éier!
Plurielzelebr-éier-t!
zelebr-éier-t
zelebr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles