E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zelten zelten (D)camper (F)camp (E)
Stammformen zeltenzeltgezelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzelten
duzelts
hien/si,hatt/etzelt
mirzelten
dirzelt
sizelten
Pass compos
echhugezelt
duhuesgezelt
hien/si,hatt/ethuetgezelt
mirhugezelt
dirhuttgezelt
sihugezelt
Plus-que-parfait
echhatgezelt
duhasgezelt
hien/si,hatt/ethatgezelt
mirhategezelt
dirhatgezelt
sihategezelt
Futur I
echwäert zelten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzelten
dugéifszelten
hien/si,hatt/etgéifzelten
mirgéifenzelten
dirgéiftzelten
sigéifenzelten
Conditionnel Pass compos
echhttgezelt
duhssgezelt
hien/si,hatt/ethttgezelt
mirhättegezelt
dirhttgezelt
sihättegezelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzelt!
Plurielzelt!
gezelt
zelten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles