E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmzéngelen umzingeln (D)encercler, entourer (F)surround (E)
Stammformen ëmzéngelenëmzéngeltëmzéngelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echëmzéngelen
duëmzéngels
hien/si,hatt/etëmzéngelt
mirëmzéngelen
dirëmzéngelt
siëmzéngelen
Passé composé
echhunnëmzéngelt
duhuesëmzéngelt
hien/si,hatt/ethuetëmzéngelt
mirhunnëmzéngelt
dirhuttëmzéngelt
sihunnëmzéngelt
Plus-que-parfait
echhatëmzéngelt
duhasëmzéngelt
hien/si,hatt/ethatëmzéngelt
mirhatenëmzéngelt
dirhatëmzéngelt
sihatenëmzéngelt
Futur I
echwäert ëmzéngelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmzéngelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmzéngelen
dugéifsëmzéngelen
hien/si,hatt/etgéifëmzéngelen
mirgéifenëmzéngelen
dirgéiftëmzéngelen
sigéifenëmzéngelen
Conditionnel Passé composé
echhättëmzéngelt
duhässëmzéngelt
hien/si,hatt/ethättëmzéngelt
mirhättenëmzéngelt
dirhättëmzéngelt
sihättenëmzéngelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierëmzéngel!
Plurielëmzéngelt!
ëmzéngelt
ëmzéngelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles