E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dämmelen zertreten, festrammen, zerstampfen (D)écraser (F)to scrunch (E)
Stammformen dämmelendämmeltgedämmelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dämmeren
Indikativ Aktiv
Présent
echdämmelen
dudämmels
hien/si,hatt/etdämmelt
mirdämmelen
dirdämmelt
sidämmelen
Passé composé
echhugedämmelt
duhuesgedämmelt
hien/si,hatt/ethuetgedämmelt
mirhugedämmelt
dirhuttgedämmelt
sihugedämmelt
Plus-que-parfait
echhatgedämmelt
duhasgedämmelt
hien/si,hatt/ethatgedämmelt
mirhategedämmelt
dirhatgedämmelt
sihategedämmelt
Futur I
echwäert dämmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedämmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdämmelen
dugéifsdämmelen
hien/si,hatt/etgéifdämmelen
mirgéifendämmelen
dirgéiftdämmelen
sigéifendämmelen
Conditionnel Passé composé
echhättgedämmelt
duhässgedämmelt
hien/si,hatt/ethättgedämmelt
mirhättegedämmelt
dirhättgedämmelt
sihättegedämmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdämmel!
Plurieldämmelt!
gedämmelt
dämmelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles