E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verznsen verzinsen (D)imposer, payer un intr (F)charge interest (E)
Stammformen verznsenverznstverznst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverznsen
duverzns
hien/si,hatt/etverznst
mirverznsen
dirverznst
siverznsen
Pass compos
echhuverznst
duhuesverznst
hien/si,hatt/ethuetverznst
mirhuverznst
dirhuttverznst
sihuverznst
Plus-que-parfait
echhatverznst
duhasverznst
hien/si,hatt/ethatverznst
mirhateverznst
dirhatverznst
sihateverznst
Futur I
echwäert verznsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verznst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverznsen
dugéifsverznsen
hien/si,hatt/etgéifverznsen
mirgéifeverznsen
dirgéiftverznsen
sigéifeverznsen
Conditionnel Pass compos
echhttverznst
duhssverznst
hien/si,hatt/ethttverznst
mirhätteverznst
dirhttverznst
sihätteverznst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverzns!
Plurielverznst!
verznst
verznsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles