E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zens-éier-en zensieren (D)censurer, noter (F)censor, mark (E)
Stammformen zens-éier-enzens-éier-tzens-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzens-éier-en
duzens-éier-s
hien/si,hatt/etzens-éier-t
mirzens-éier-en
dirzens-éier-t
sizens-éier-en
Passé composé
echhunnzens-éier-t
duhueszens-éier-t
hien/si,hatt/ethuetzens-éier-t
mirhunnzens-éier-t
dirhuttzens-éier-t
sihunnzens-éier-t
Plus-que-parfait
echhatzens-éier-t
duhaszens-éier-t
hien/si,hatt/ethatzens-éier-t
mirhatenzens-éier-t
dirhatzens-éier-t
sihatenzens-éier-t
Futur I
echwäert zens-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zens-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzens-éier-en
dugéifszens-éier-en
hien/si,hatt/etgéifzens-éier-en
mirgéifenzens-éier-en
dirgéiftzens-éier-en
sigéifenzens-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättzens-éier-t
duhässzens-éier-t
hien/si,hatt/ethättzens-éier-t
mirhättenzens-éier-t
dirhättzens-éier-t
sihättenzens-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzens-éier!
Plurielzens-éier-t!
zens-éier-t
zens-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
rezens-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles