E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zibbelen (an den Ohren/Haaren) ziehen (D)calmer, apaiser (F)
Stammformen zibbelenzibbeltgezibbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzibbelen
duzibbels
hien/si,hatt/etzibbelt
mirzibbelen
dirzibbelt
sizibbelen
Pass compos
echhugezibbelt
duhuesgezibbelt
hien/si,hatt/ethuetgezibbelt
mirhugezibbelt
dirhuttgezibbelt
sihugezibbelt
Plus-que-parfait
echhatgezibbelt
duhasgezibbelt
hien/si,hatt/ethatgezibbelt
mirhategezibbelt
dirhatgezibbelt
sihategezibbelt
Futur I
echwäert zibbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezibbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzibbelen
dugéifszibbelen
hien/si,hatt/etgéifzibbelen
mirgéifenzibbelen
dirgéiftzibbelen
sigéifenzibbelen
Conditionnel Pass compos
echhttgezibbelt
duhssgezibbelt
hien/si,hatt/ethttgezibbelt
mirhättegezibbelt
dirhttgezibbelt
sihättegezibbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzibbel!
Plurielzibbelt!
gezibbelt
zibbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles