E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verzichten verzichten (D)renoncer qch., (F)renounce (E)
Stammformen verzichtenverzichtverzicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverzichten
duverzichts
hien/si,hatt/etverzicht
mirverzichten
dirverzicht
siverzichten
Pass compos
echhuverzicht
duhuesverzicht
hien/si,hatt/ethuetverzicht
mirhuverzicht
dirhuttverzicht
sihuverzicht
Plus-que-parfait
echhatverzicht
duhasverzicht
hien/si,hatt/ethatverzicht
mirhateverzicht
dirhatverzicht
sihateverzicht
Futur I
echwäert verzichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verzicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverzichten
dugéifsverzichten
hien/si,hatt/etgéifverzichten
mirgéifeverzichten
dirgéiftverzichten
sigéifeverzichten
Conditionnel Pass compos
echhttverzicht
duhssverzicht
hien/si,hatt/ethttverzicht
mirhätteverzicht
dirhttverzicht
sihätteverzicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverzicht!
Plurielverzicht!
verzicht
verzichten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles