E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matzielen mitzhlen (D)compter qn./qch (F)
Stammformen matzielenzielt matmatgezielt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echziele mat
duziels mat
hien/si,hatt/etzielt mat
mirziele mat
dirzielt mat
siziele mat
Pass compos
echhumatgezielt
duhuesmatgezielt
hien/si,hatt/ethuetmatgezielt
mirhumatgezielt
dirhuttmatgezielt
sihumatgezielt
Plus-que-parfait
echhatmatgezielt
duhasmatgezielt
hien/si,hatt/ethatmatgezielt
mirhatematgezielt
dirhatmatgezielt
sihatematgezielt
Futur I
echwäert matzielen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgezielt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatzielen
dugéifsmatzielen
hien/si,hatt/etgéifmatzielen
mirgéifematzielen
dirgéiftmatzielen
sigéifematzielen
Conditionnel Pass compos
echhttmatgezielt
duhssmatgezielt
hien/si,hatt/ethttmatgezielt
mirhättematgezielt
dirhttmatgezielt
sihättematgezielt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierziel mat!
Plurielzielt mat!
matgezielt
matzielen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auszielenerzielennoerzielen nozielenofzielenopzielenunzielenzielen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles