E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zieren verzieren, abmagern (D)dcharner, maigrir (F)lose weight, emaciate (E)
Stammformen zierenziertgeziert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzieren
duziers
hien/si,hatt/etziert
mirzieren
dirziert
sizieren
Pass compos
echhugeziert
duhuesgeziert
hien/si,hatt/ethuetgeziert
mirhugeziert
dirhuttgeziert
sihugeziert
Plus-que-parfait
echhatgeziert
duhasgeziert
hien/si,hatt/ethatgeziert
mirhategeziert
dirhatgeziert
sihategeziert
Futur I
echwäert zieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geziert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzieren
dugéifszieren
hien/si,hatt/etgéifzieren
mirgéifenzieren
dirgéiftzieren
sigéifenzieren
Conditionnel Pass compos
echhttgeziert
duhssgeziert
hien/si,hatt/ethttgeziert
mirhättegeziert
dirhttgeziert
sihättegeziert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzier!
Plurielziert!
geziert
zieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opzierenverzieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles