E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zier-en verzieren, abmagern (D)dcharner, maigrir (F)lose weight, emaciate (E)
Stammformen zier-enzier-tge-zier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzier-en
duzier-s
hien/si,hatt/etzier-t
mirzier-en
dirzier-t
sizier-en
Pass compos
echhuge-zier-t
duhuesge-zier-t
hien/si,hatt/ethuetge-zier-t
mirhuge-zier-t
dirhuttge-zier-t
sihuge-zier-t
Plus-que-parfait
echhatge-zier-t
duhasge-zier-t
hien/si,hatt/ethatge-zier-t
mirhatege-zier-t
dirhatge-zier-t
sihatege-zier-t
Futur I
echwäert zier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-zier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzier-en
dugéifszier-en
hien/si,hatt/etgéifzier-en
mirgéifenzier-en
dirgéiftzier-en
sigéifenzier-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-zier-t
duhssge-zier-t
hien/si,hatt/ethttge-zier-t
mirhättege-zier-t
dirhttge-zier-t
sihättege-zier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzier!
Plurielzier-t!
ge-zier-t
zier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opzier-enverzier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles