E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dämmeren zertreten, zerstampfen (D)écraser (F)to scrunch (E)
Stammformen dämmerendämmertgedämmert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dämmelen
Indikativ Aktiv
Présent
echdämmeren
dudämmers
hien/si,hatt/etdämmert
mirdämmeren
dirdämmert
sidämmeren
Passé composé
echhugedämmert
duhuesgedämmert
hien/si,hatt/ethuetgedämmert
mirhugedämmert
dirhuttgedämmert
sihugedämmert
Plus-que-parfait
echhatgedämmert
duhasgedämmert
hien/si,hatt/ethatgedämmert
mirhategedämmert
dirhatgedämmert
sihategedämmert
Futur I
echwäert dämmeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedämmert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdämmeren
dugéifsdämmeren
hien/si,hatt/etgéifdämmeren
mirgéifendämmeren
dirgéiftdämmeren
sigéifendämmeren
Conditionnel Passé composé
echhättgedämmert
duhässgedämmert
hien/si,hatt/ethättgedämmert
mirhättegedämmert
dirhättgedämmert
sihättegedämmert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdämmer!
Plurieldämmert!
gedämmert
dämmeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles