E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dämmer-en zertreten, zerstampfen (D) – écraser (F) – to scrunch (E)
Stammformen dämmer-endämmer-tge-dämmer-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dämmelen
Indikativ Aktiv
Présent
echdämmer-en
dudämmer-s
hien/si,hatt/etdämmer-t
mirdämmer-en
dirdämmer-t
sidämmer-en
Passé composé
echhuge-dämmer-t
duhuesge-dämmer-t
hien/si,hatt/ethuetge-dämmer-t
mirhuge-dämmer-t
dirhuttge-dämmer-t
sihuge-dämmer-t
Plus-que-parfait
echhatge-dämmer-t
duhasge-dämmer-t
hien/si,hatt/ethatge-dämmer-t
mirhatege-dämmer-t
dirhatge-dämmer-t
sihatege-dämmer-t
Futur I
echwäert dämmer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dämmer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdämmer-en
dugéifsdämmer-en
hien/si,hatt/etgéifdämmer-en
mirgéifendämmer-en
dirgéiftdämmer-en
sigéifendämmer-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-dämmer-t
duhässge-dämmer-t
hien/si,hatt/ethättge-dämmer-t
mirhättege-dämmer-t
dirhättge-dämmer-t
sihättege-dämmer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdämmer!
Plurieldämmer-t!
ge-dämmer-t
dämmer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles