E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zierkel-en abzirkeln, unsicher gehen, torkeln (D)compasser, zigzaguer (F)measure precisely, barge, lurch (E)
Stammformen zierkel-enzierkel-tge-zierkel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzierkel-en
duzierkel-s
hien/si,hatt/etzierkel-t
mirzierkel-en
dirzierkel-t
sizierkel-en
Pass compos
echhuge-zierkel-t
duhuesge-zierkel-t
hien/si,hatt/ethuetge-zierkel-t
mirhuge-zierkel-t
dirhuttge-zierkel-t
sihuge-zierkel-t
Plus-que-parfait
echhatge-zierkel-t
duhasge-zierkel-t
hien/si,hatt/ethatge-zierkel-t
mirhatege-zierkel-t
dirhatge-zierkel-t
sihatege-zierkel-t
Futur I
echwäert zierkel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-zierkel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzierkel-en
dugéifszierkel-en
hien/si,hatt/etgéifzierkel-en
mirgéifenzierkel-en
dirgéiftzierkel-en
sigéifenzierkel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-zierkel-t
duhssge-zierkel-t
hien/si,hatt/ethttge-zierkel-t
mirhättege-zierkel-t
dirhttge-zierkel-t
sihättege-zierkel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzierkel!
Plurielzierkel-t!
ge-zierkel-t
zierkel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofzierkel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles