E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zilen zielen (D)viser (F)aim, target (E)
Stammformen zilenziiltgeziilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzilen
duziils
hien/si,hatt/etziilt
mirzilen
dirziilt
sizilen
Pass compos
echhugeziilt
duhuesgeziilt
hien/si,hatt/ethuetgeziilt
mirhugeziilt
dirhuttgeziilt
sihugeziilt
Plus-que-parfait
echhatgeziilt
duhasgeziilt
hien/si,hatt/ethatgeziilt
mirhategeziilt
dirhatgeziilt
sihategeziilt
Futur I
echwäert zilen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geziilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzilen
dugéifszilen
hien/si,hatt/etgéifzilen
mirgéifenzilen
dirgéiftzilen
sigéifenzilen
Conditionnel Pass compos
echhttgeziilt
duhssgeziilt
hien/si,hatt/ethttgeziilt
mirhättegeziilt
dirhttgeziilt
sihättegeziilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzil!
Plurielziilt!
geziilt
zilen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles