E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zillen erziehen, aufziehen, groziehen (D)lever (F)educate (E)
Stammformen zillenzilltgezillt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzillen
duzills
hien/si,hatt/etzillt
mirzillen
dirzillt
sizillen
Pass compos
echhugezillt
duhuesgezillt
hien/si,hatt/ethuetgezillt
mirhugezillt
dirhuttgezillt
sihugezillt
Plus-que-parfait
echhatgezillt
duhasgezillt
hien/si,hatt/ethatgezillt
mirhategezillt
dirhatgezillt
sihategezillt
Futur I
echwäert zillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzillen
dugéifszillen
hien/si,hatt/etgéifzillen
mirgéifenzillen
dirgéiftzillen
sigéifenzillen
Conditionnel Pass compos
echhttgezillt
duhssgezillt
hien/si,hatt/ethttgezillt
mirhättegezillt
dirhttgezillt
sihättegezillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzill!
Plurielzillt!
gezillt
zillen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles