E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zirkul-éier-en zirkulieren (D)circuler (F)circulate (E)
Stammformen zirkul-éier-enzirkul-éier-tzirkul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzirkul-éier-en
duzirkul-éier-s
hien/si,hatt/etzirkul-éier-t
mirzirkul-éier-en
dirzirkul-éier-t
sizirkul-éier-en
Passé composé
echsinnzirkul-éier-t
dubasszirkul-éier-t
hien/si,hatt/etasszirkul-éier-t
mirsinnzirkul-éier-t
dirsiddzirkul-éier-t
sisinnzirkul-éier-t
Plus-que-parfait
echwarzirkul-éier-t
duwaarszirkul-éier-t
hien/si,hatt/etwarzirkul-éier-t
mirwarenzirkul-éier-t
dirwaartzirkul-éier-t
siwarenzirkul-éier-t
Futur I
echwäert zirkul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zirkul-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzirkul-éier-en
dugéifszirkul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifzirkul-éier-en
mirgéifenzirkul-éier-en
dirgéiftzirkul-éier-en
sigéifenzirkul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierzirkul-éier-t
duwierszirkul-éier-t
hien/si,hatt/etwierzirkul-éier-t
mirwierenzirkul-éier-t
dirwiertzirkul-éier-t
siwierenzirkul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzirkul-éier!
Plurielzirkul-éier-t!
zirkul-éier-t
zirkul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles