E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zischen zischen (D)chuinter, siffler (F)fizz, fizzle (E)
Stammformen zischenzischtgezischt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzischen
duzischs
hien/si,hatt/etzischt
mirzischen
dirzischt
sizischen
Pass compos
echhugezischt
duhuesgezischt
hien/si,hatt/ethuetgezischt
mirhugezischt
dirhuttgezischt
sihugezischt
Plus-que-parfait
echhatgezischt
duhasgezischt
hien/si,hatt/ethatgezischt
mirhategezischt
dirhatgezischt
sihategezischt
Futur I
echwäert zischen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezischt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzischen
dugéifszischen
hien/si,hatt/etgéifzischen
mirgéifenzischen
dirgéiftzischen
sigéifenzischen
Conditionnel Pass compos
echhttgezischt
duhssgezischt
hien/si,hatt/ethttgezischt
mirhättegezischt
dirhttgezischt
sihättegezischt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzisch!
Plurielzischt!
gezischt
zischen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles