E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zisch-en zischen (D)chuinter, siffler (F)fizz, fizzle (E)
Stammformen zisch-enzisch-tge-zisch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzisch-en
duzisch-s
hien/si,hatt/etzisch-t
mirzisch-en
dirzisch-t
sizisch-en
Pass compos
echhuge-zisch-t
duhuesge-zisch-t
hien/si,hatt/ethuetge-zisch-t
mirhuge-zisch-t
dirhuttge-zisch-t
sihuge-zisch-t
Plus-que-parfait
echhatge-zisch-t
duhasge-zisch-t
hien/si,hatt/ethatge-zisch-t
mirhatege-zisch-t
dirhatge-zisch-t
sihatege-zisch-t
Futur I
echwäert zisch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-zisch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzisch-en
dugéifszisch-en
hien/si,hatt/etgéifzisch-en
mirgéifenzisch-en
dirgéiftzisch-en
sigéifenzisch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-zisch-t
duhssge-zisch-t
hien/si,hatt/ethttge-zisch-t
mirhättege-zisch-t
dirhttge-zisch-t
sihättege-zisch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzisch!
Plurielzisch-t!
ge-zisch-t
zisch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles