E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zisel-éier-en ziselieren (D)ciseler (F)chase, engrave (E)
Stammformen zisel-éier-enzisel-éier-tzisel-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ciseléieren
Indikativ Aktiv
Présent
echzisel-éier-en
duzisel-éier-s
hien/si,hatt/etzisel-éier-t
mirzisel-éier-en
dirzisel-éier-t
sizisel-éier-en
Passé composé
echhunnzisel-éier-t
duhueszisel-éier-t
hien/si,hatt/ethuetzisel-éier-t
mirhunnzisel-éier-t
dirhuttzisel-éier-t
sihunnzisel-éier-t
Plus-que-parfait
echhatzisel-éier-t
duhaszisel-éier-t
hien/si,hatt/ethatzisel-éier-t
mirhatenzisel-éier-t
dirhatzisel-éier-t
sihatenzisel-éier-t
Futur I
echwäert zisel-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zisel-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzisel-éier-en
dugéifszisel-éier-en
hien/si,hatt/etgéifzisel-éier-en
mirgéifenzisel-éier-en
dirgéiftzisel-éier-en
sigéifenzisel-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättzisel-éier-t
duhässzisel-éier-t
hien/si,hatt/ethättzisel-éier-t
mirhättenzisel-éier-t
dirhättzisel-éier-t
sihättenzisel-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzisel-éier!
Plurielzisel-éier-t!
zisel-éier-t
zisel-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles