E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zort-éier-en sortieren (D)assortir, trier, classer (F)assort, sort (E)
Stammformen zort-éier-enzort-éier-tzort-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante: sortéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echzort-éier-en
duzort-éier-s
hien/si,hatt/etzort-éier-t
mirzort-éier-en
dirzort-éier-t
sizort-éier-en
Passé composé
echhunnzort-éier-t
duhueszort-éier-t
hien/si,hatt/ethuetzort-éier-t
mirhunnzort-éier-t
dirhuttzort-éier-t
sihunnzort-éier-t
Plus-que-parfait
echhatzort-éier-t
duhaszort-éier-t
hien/si,hatt/ethatzort-éier-t
mirhatenzort-éier-t
dirhatzort-éier-t
sihatenzort-éier-t
Futur I
echwäert zort-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zort-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzort-éier-en
dugéifszort-éier-en
hien/si,hatt/etgéifzort-éier-en
mirgéifenzort-éier-en
dirgéiftzort-éier-en
sigéifenzort-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättzort-éier-t
duhässzort-éier-t
hien/si,hatt/ethättzort-éier-t
mirhättenzort-éier-t
dirhättzort-éier-t
sihättenzort-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzort-éier!
Plurielzort-éier-t!
zort-éier-t
zort-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auszort-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles