E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matbezuelen fr jdn. mit bezahlen (D)payer pour qn. (F)
Stammformen matbezuelenbezilt matmatbezuelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (mat-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbezuele mat
dubezils mat
hien/si,hatt/etbezilt mat
mirbezuele mat
dirbezuelt mat
sibezuele mat
Pass compos
echhumatbezuelt
duhuesmatbezuelt
hien/si,hatt/ethuetmatbezuelt
mirhumatbezuelt
dirhuttmatbezuelt
sihumatbezuelt
Plus-que-parfait
echhatmatbezuelt
duhasmatbezuelt
hien/si,hatt/ethatmatbezuelt
mirhatematbezuelt
dirhatmatbezuelt
sihatematbezuelt
Futur I
echwäert matbezuelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matbezuelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatbezuelen
dugéifsmatbezuelen
hien/si,hatt/etgéifmatbezuelen
mirgéifematbezuelen
dirgéiftmatbezuelen
sigéifematbezuelen
Conditionnel Pass compos
echhttmatbezuelt
duhssmatbezuelt
hien/si,hatt/ethttmatbezuelt
mirhättematbezuelt
dirhttmatbezuelt
sihättematbezuelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbezuel mat!
Plurielbezuelt mat!
matbezuelt
matbezuelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezuelen ausbezuelen bezuelendropbezuelen nobezuelen ofbezuelen ubezuelen zerckbezuelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles