E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matbezuel-en fr jdn. mit bezahlen (D)payer pour qn. (F)
Stammformen matbezuel-enbezil-t matmatbezuel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (mat-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbezuel-e mat
dubezil-s mat
hien/si,hatt/etbezil-t mat
mirbezuel-e mat
dirbezuel-t mat
sibezuel-e mat
Pass compos
echhumatbezuel-t
duhuesmatbezuel-t
hien/si,hatt/ethuetmatbezuel-t
mirhumatbezuel-t
dirhuttmatbezuel-t
sihumatbezuel-t
Plus-que-parfait
echhatmatbezuel-t
duhasmatbezuel-t
hien/si,hatt/ethatmatbezuel-t
mirhatematbezuel-t
dirhatmatbezuel-t
sihatematbezuel-t
Futur I
echwäert matbezuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matbezuel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatbezuel-en
dugéifsmatbezuel-en
hien/si,hatt/etgéifmatbezuel-en
mirgéifematbezuel-en
dirgéiftmatbezuel-en
sigéifematbezuel-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatbezuel-t
duhssmatbezuel-t
hien/si,hatt/ethttmatbezuel-t
mirhättematbezuel-t
dirhttmatbezuel-t
sihättematbezuel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbezuel mat!
Plurielbezuel-t mat!
matbezuel-t
matbezuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezuel-en ausbezuel-en bezuel-endropbezuel-en nobezuel-en ofbezuel-en ubezuel-en zerckbezuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles