E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zwécken
Stammformen zwéckenzwécktgezwéckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzwécken
duzwécks
hien/si,hatt/etzwéckt
mirzwécken
dirzwéckt
sizwécken
Passé composé
echhugezwéckt
duhuesgezwéckt
hien/si,hatt/ethuetgezwéckt
mirhugezwéckt
dirhuttgezwéckt
sihugezwéckt
Plus-que-parfait
echhatgezwéckt
duhasgezwéckt
hien/si,hatt/ethatgezwéckt
mirhategezwéckt
dirhatgezwéckt
sihategezwéckt
Futur I
echwäert zwécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezwéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzwécken
dugéifszwécken
hien/si,hatt/etgéifzwécken
mirgéifenzwécken
dirgéiftzwécken
sigéifenzwécken
Conditionnel Passé composé
echhättgezwéckt
duhässgezwéckt
hien/si,hatt/ethättgezwéckt
mirhättegezwéckt
dirhättgezwéckt
sihättegezwéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzwéck!
Plurielzwéckt!
gezwéckt
zwécken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles