E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bezweiwel-en bezweifeln (D)douter de, mettre en question (F)doubt (E)
Stammformen bezweiwel-enbezweiwel-tbezweiwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbezweiwel-en
dubezweiwel-s
hien/si,hatt/etbezweiwel-t
mirbezweiwel-en
dirbezweiwel-t
sibezweiwel-en
Pass compos
echhubezweiwel-t
duhuesbezweiwel-t
hien/si,hatt/ethuetbezweiwel-t
mirhubezweiwel-t
dirhuttbezweiwel-t
sihubezweiwel-t
Plus-que-parfait
echhatbezweiwel-t
duhasbezweiwel-t
hien/si,hatt/ethatbezweiwel-t
mirhatebezweiwel-t
dirhatbezweiwel-t
sihatebezweiwel-t
Futur I
echwäert bezweiwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bezweiwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbezweiwel-en
dugéifsbezweiwel-en
hien/si,hatt/etgéifbezweiwel-en
mirgéifebezweiwel-en
dirgéiftbezweiwel-en
sigéifebezweiwel-en
Conditionnel Pass compos
echhttbezweiwel-t
duhssbezweiwel-t
hien/si,hatt/ethttbezweiwel-t
mirhättebezweiwel-t
dirhttbezweiwel-t
sihättebezweiwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbezweiwel!
Plurielbezweiwel-t!
bezweiwel-t
bezweiwel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zweiwel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles