E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zweiwelen zweifeln (D)douter (F)doubt (E)
Stammformen zweiwelenzweiweltgezweiwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzweiwelen
duzweiwels
hien/si,hatt/etzweiwelt
mirzweiwelen
dirzweiwelt
sizweiwelen
Pass compos
echhugezweiwelt
duhuesgezweiwelt
hien/si,hatt/ethuetgezweiwelt
mirhugezweiwelt
dirhuttgezweiwelt
sihugezweiwelt
Plus-que-parfait
echhatgezweiwelt
duhasgezweiwelt
hien/si,hatt/ethatgezweiwelt
mirhategezweiwelt
dirhatgezweiwelt
sihategezweiwelt
Futur I
echwäert zweiwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezweiwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzweiwelen
dugéifszweiwelen
hien/si,hatt/etgéifzweiwelen
mirgéifenzweiwelen
dirgéiftzweiwelen
sigéifenzweiwelen
Conditionnel Pass compos
echhttgezweiwelt
duhssgezweiwelt
hien/si,hatt/ethttgezweiwelt
mirhättegezweiwelt
dirhttgezweiwelt
sihättegezweiwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzweiwel!
Plurielzweiwelt!
gezweiwelt
zweiwelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bezweiwelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles