E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zwitscheren zwitschern (D)chanter (oiseau) (F)chirp (E)
Stammformen zwitscherenzwitschertgezwitschert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzwitscheren
duzwitschers
hien/si,hatt/etzwitschert
mirzwitscheren
dirzwitschert
sizwitscheren
Pass compos
echhugezwitschert
duhuesgezwitschert
hien/si,hatt/ethuetgezwitschert
mirhugezwitschert
dirhuttgezwitschert
sihugezwitschert
Plus-que-parfait
echhatgezwitschert
duhasgezwitschert
hien/si,hatt/ethatgezwitschert
mirhategezwitschert
dirhatgezwitschert
sihategezwitschert
Futur I
echwäert zwitscheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezwitschert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzwitscheren
dugéifszwitscheren
hien/si,hatt/etgéifzwitscheren
mirgéifenzwitscheren
dirgéiftzwitscheren
sigéifenzwitscheren
Conditionnel Pass compos
echhttgezwitschert
duhssgezwitschert
hien/si,hatt/ethttgezwitschert
mirhättegezwitschert
dirhttgezwitschert
sihättegezwitschert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzwitscher!
Plurielzwitschert!
gezwitschert
zwitscheren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles