E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zwitscher-en zwitschern (D)chanter (oiseau) (F)chirp (E)
Stammformen zwitscher-enzwitscher-tge-zwitscher-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzwitscher-en
duzwitscher-s
hien/si,hatt/etzwitscher-t
mirzwitscher-en
dirzwitscher-t
sizwitscher-en
Pass compos
echhuge-zwitscher-t
duhuesge-zwitscher-t
hien/si,hatt/ethuetge-zwitscher-t
mirhuge-zwitscher-t
dirhuttge-zwitscher-t
sihuge-zwitscher-t
Plus-que-parfait
echhatge-zwitscher-t
duhasge-zwitscher-t
hien/si,hatt/ethatge-zwitscher-t
mirhatege-zwitscher-t
dirhatge-zwitscher-t
sihatege-zwitscher-t
Futur I
echwäert zwitscher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-zwitscher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzwitscher-en
dugéifszwitscher-en
hien/si,hatt/etgéifzwitscher-en
mirgéifenzwitscher-en
dirgéiftzwitscher-en
sigéifenzwitscher-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-zwitscher-t
duhssge-zwitscher-t
hien/si,hatt/ethttge-zwitscher-t
mirhättege-zwitscher-t
dirhttge-zwitscher-t
sihättege-zwitscher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzwitscher!
Plurielzwitscher-t!
ge-zwitscher-t
zwitscher-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles