E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zwiwwelen
Stammformen zwiwwelenzwiwweltgezwiwwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzwiwwelen
duzwiwwels
hien/si,hatt/etzwiwwelt
mirzwiwwelen
dirzwiwwelt
sizwiwwelen
Pass compos
echhugezwiwwelt
duhuesgezwiwwelt
hien/si,hatt/ethuetgezwiwwelt
mirhugezwiwwelt
dirhuttgezwiwwelt
sihugezwiwwelt
Plus-que-parfait
echhatgezwiwwelt
duhasgezwiwwelt
hien/si,hatt/ethatgezwiwwelt
mirhategezwiwwelt
dirhatgezwiwwelt
sihategezwiwwelt
Futur I
echwäert zwiwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezwiwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzwiwwelen
dugéifszwiwwelen
hien/si,hatt/etgéifzwiwwelen
mirgéifenzwiwwelen
dirgéiftzwiwwelen
sigéifenzwiwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttgezwiwwelt
duhssgezwiwwelt
hien/si,hatt/ethttgezwiwwelt
mirhättegezwiwwelt
dirhttgezwiwwelt
sihättegezwiwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzwiwwel!
Plurielzwiwwelt!
gezwiwwelt
zwiwwelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles