E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gammelen gammeln (D)
Stammformen gammelengammeltgegammelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgammelen
dugammels
hien/si,hatt/etgammelt
mirgammelen
dirgammelt
sigammelen
Pass compos
echhugegammelt
duhuesgegammelt
hien/si,hatt/ethuetgegammelt
mirhugegammelt
dirhuttgegammelt
sihugegammelt
Plus-que-parfait
echhatgegammelt
duhasgegammelt
hien/si,hatt/ethatgegammelt
mirhategegammelt
dirhatgegammelt
sihategegammelt
Futur I
echwäert gammelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegammelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgammelen
dugéifsgammelen
hien/si,hatt/etgéifgammelen
mirgéifegammelen
dirgéiftgammelen
sigéifegammelen
Conditionnel Pass compos
echhttgegammelt
duhssgegammelt
hien/si,hatt/ethttgegammelt
mirhättegegammelt
dirhttgegammelt
sihättegegammelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergammel!
Plurielgammelt!
gegammelt
gammelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vergammelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles