E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gammel-en gammeln (D)
Stammformen gammel-engammel-tge-gammel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgammel-en
dugammel-s
hien/si,hatt/etgammel-t
mirgammel-en
dirgammel-t
sigammel-en
Pass compos
echhuge-gammel-t
duhuesge-gammel-t
hien/si,hatt/ethuetge-gammel-t
mirhuge-gammel-t
dirhuttge-gammel-t
sihuge-gammel-t
Plus-que-parfait
echhatge-gammel-t
duhasge-gammel-t
hien/si,hatt/ethatge-gammel-t
mirhatege-gammel-t
dirhatge-gammel-t
sihatege-gammel-t
Futur I
echwäert gammel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gammel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgammel-en
dugéifsgammel-en
hien/si,hatt/etgéifgammel-en
mirgéifegammel-en
dirgéiftgammel-en
sigéifegammel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-gammel-t
duhssge-gammel-t
hien/si,hatt/ethttge-gammel-t
mirhättege-gammel-t
dirhttge-gammel-t
sihättege-gammel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergammel!
Plurielgammel-t!
ge-gammel-t
gammel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vergammel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles