E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergammelen vergammeln (D)
Stammformen vergammelenvergammeltvergammelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergammelen
duvergammels
hien/si,hatt/etvergammelt
mirvergammelen
dirvergammelt
sivergammelen
Pass compos
echsivergammelt
dubassvergammelt
hien/si,hatt/etassvergammelt
mirsivergammelt
dirsiddvergammelt
sisivergammelt
Plus-que-parfait
echwarvergammelt
duwaarsvergammelt
hien/si,hatt/etwarvergammelt
mirwarevergammelt
dirwaartvergammelt
siwarevergammelt
Futur I
echwäert vergammelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergammelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergammelen
dugéifsvergammelen
hien/si,hatt/etgéifvergammelen
mirgéifevergammelen
dirgéiftvergammelen
sigéifevergammelen
Conditionnel Pass compos
echwiervergammelt
duwiersvergammelt
hien/si,hatt/etwiervergammelt
mirwierevergammelt
dirwiertvergammelt
siwierevergammelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergammel!
Plurielvergammelt!
vergammelt
vergammelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gammelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles