E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergammel-en vergammeln (D)
Stammformen vergammel-envergammel-tvergammel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergammel-en
duvergammel-s
hien/si,hatt/etvergammel-t
mirvergammel-en
dirvergammel-t
sivergammel-en
Pass compos
echsivergammel-t
dubassvergammel-t
hien/si,hatt/etassvergammel-t
mirsivergammel-t
dirsiddvergammel-t
sisivergammel-t
Plus-que-parfait
echwarvergammel-t
duwaarsvergammel-t
hien/si,hatt/etwarvergammel-t
mirwarevergammel-t
dirwaartvergammel-t
siwarevergammel-t
Futur I
echwäert vergammel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergammel-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergammel-en
dugéifsvergammel-en
hien/si,hatt/etgéifvergammel-en
mirgéifevergammel-en
dirgéiftvergammel-en
sigéifevergammel-en
Conditionnel Pass compos
echwiervergammel-t
duwiersvergammel-t
hien/si,hatt/etwiervergammel-t
mirwierevergammel-t
dirwiertvergammel-t
siwierevergammel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergammel!
Plurielvergammel-t!
vergammel-t
vergammel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gammel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles