E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

geeschter-en geistern (D)
Stammformen geeschter-engeeschter-tge-geeschter-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgeeschter-en
dugeeschter-s
hien/si,hatt/etgeeschter-t
mirgeeschter-t
dirgeeschter-t
sigeeschter-en
Pass compos
echsige-geeschter-t
dubassge-geeschter-t
hien/si,hatt/etassge-geeschter-t
mirsige-geeschter-t
dirsiddge-geeschter-t
sisige-geeschter-t
Plus-que-parfait
echwarge-geeschter-t
duwaarsge-geeschter-t
hien/si,hatt/etwarge-geeschter-t
mirwarege-geeschter-t
dirwaartge-geeschter-t
siwarege-geeschter-t
Futur I
echwäert geeschter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-geeschter-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgeeschter-en
dugéifsgeeschter-en
hien/si,hatt/etgéifgeeschter-en
mirgéifegeeschter-en
dirgéiftgeeschter-en
sigéifegeeschter-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-geeschter-t
duwiersge-geeschter-t
hien/si,hatt/etwierge-geeschter-t
mirwierege-geeschter-t
dirwiertge-geeschter-t
siwierege-geeschter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergeeschter!
Plurielgeeschter-t!
ge-geeschter-t
geeschter-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles