E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ejakul-éier-en ejakulieren (D)éjaculer (F)ejaculate (E)
Stammformen ejakul-éier-enejakul-éier-tejakul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echejakul-éier-en
duejakul-éier-s
hien/si,hatt/etejakul-éier-t
mirejakul-éier-en
direjakul-éier-t
siejakul-éier-en
Passé composé
echhunnejakul-éier-t
duhuesejakul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetejakul-éier-t
mirhunnejakul-éier-t
dirhuttejakul-éier-t
sihunnejakul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatejakul-éier-t
duhasejakul-éier-t
hien/si,hatt/ethatejakul-éier-t
mirhatenejakul-éier-t
dirhatejakul-éier-t
sihatenejakul-éier-t
Futur I
echwäert ejakul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ejakul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifejakul-éier-en
dugéifsejakul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifejakul-éier-en
mirgéifenejakul-éier-en
dirgéiftejakul-éier-en
sigéifenejakul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättejakul-éier-t
duhässejakul-éier-t
hien/si,hatt/ethättejakul-éier-t
mirhättenejakul-éier-t
dirhättejakul-éier-t
sihättenejakul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierejakul-éier!
Plurielejakul-éier-t!
ejakul-éier-t
ejakul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles