E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

trälleren trällern (D)
Stammformen trällerenträllertgeträllert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echträlleren
duträllers
hien/si,hatt/etträllert
mirträlleren
dirträllert
siträlleren
Passé composé
echhugeträllert
duhuesgeträllert
hien/si,hatt/ethuetgeträllert
mirhugeträllert
dirhuttgeträllert
sihugeträllert
Plus-que-parfait
echhatgeträllert
duhasgeträllert
hien/si,hatt/ethatgeträllert
mirhategeträllert
dirhatgeträllert
sihategeträllert
Futur I
echwäert trälleren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geträllert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifträlleren
dugéifsträlleren
hien/si,hatt/etgéifträlleren
mirgéifenträlleren
dirgéiftträlleren
sigéifenträlleren
Conditionnel Passé composé
echhättgeträllert
duhässgeträllert
hien/si,hatt/ethättgeträllert
mirhättegeträllert
dirhättgeträllert
sihättegeträllert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierträller!
Plurielträllert!
geträllert
trälleren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles