E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

birelen brllen (D)to shout (E)
Stammformen birelenbireltgebirelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbirelen
dubirels
hien/si,hatt/etbirelt
mirbirelen
dirbirelt
sibirelen
Pass compos
echhugebirelt
duhuesgebirelt
hien/si,hatt/ethuetgebirelt
mirhugebirelt
dirhuttgebirelt
sihugebirelt
Plus-que-parfait
echhatgebirelt
duhasgebirelt
hien/si,hatt/ethatgebirelt
mirhategebirelt
dirhatgebirelt
sihategebirelt
Futur I
echwäert birelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebirelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbirelen
dugéifsbirelen
hien/si,hatt/etgéifbirelen
mirgéifebirelen
dirgéiftbirelen
sigéifebirelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebirelt
duhssgebirelt
hien/si,hatt/ethttgebirelt
mirhättegebirelt
dirhttgebirelt
sihättegebirelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbirel!
Plurielbirelt!
gebirelt
birelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles